Ha a festési folyamatban használt vegyszereket, segédanyagokat, festékeket nem megfelelően tároljuk, az anyagok használhatatlanná válhatnak. Ekkor elengedhetetlen ezek megfelelő ártalmatlanítása. A gyártó által meghatározott tárolási feltételek betartásával és a lejárati idők alkalmazásával elkerülhető a felesleges pazarlás.
A környezetbarát rendszertechnológia azt is meghatározza, hogy a festési folyamat mennyire környezetkímélő. A fényezés során eszközölt apró változtatások, mint például a szórópisztoly megfelelő irányítása, a túlszórás csökkenéséhez vagy elkerüléséhez vezethetnek. Az energiafelhasználás akkor is csökken, ha az előkészítési és festési folyamatokat a lehetőségek szerint szobahőmérsékleten végezzük. Ez csökkenti a fűtési energiaigényt és a hőmérsékletkülönbségek okozta hőveszteséget. Az alkalmazott technológiától függően az energiatakarékosság további lehetőségei közé tartozik az elszívott levegő hővisszanyerése.
A festékgyártók számos olyan berendezést is kínálnak, amelyek használata mind a fényezők, mind a természet számára előnyösek. Például az automata színkeverő szinte teljesen kiüríti a festéktartályokat, ezáltal csökken a hulladék mértéke, és az anyagköltségek egy része is megtakarítható. Ezenkívül ezek a berendezések nagy színpontossággal kevernek, így ezzel is minimalizáljuk a felesleget, a pazarlást. Ez sokkal kedvezőbb a környezetünk védelme érdekében, mint az ártalmatlanítás.
De melyik napjaink legmodernebb fényezési technológiája? A légmentes festékporlasztó, amely levegő helyett statikus elektromossággal működik. Ezzel kiváltja az autók festésénél használt hagyományos, sűrített levegős festékszórókat. Ez a modern technológia, amelyet többnyire az autógyártók használnak, több mint 95 százalékos felhordási hatékonysággal rendelkezik. A hagyományos sűrített levegős technológia ellenben csak 60-70 százalékos mutatóval bír. A festőkamrában a légmentes festékporlasztó optimalizálja a sűrített levegő kezelését, és ez akár 20 százalékkal csökkenti az anyagfelhasználást. Ezenkívül ez a technológia mérsékli a sűrített levegő és az energia felhasználását, valamint a szükséges utómunkálatokat, amelyek mind pozitív hatással vannak az üzemeltetési költségekre és természetesen a környezetre is.
A hagyományos, sűrített levegős festékszórók nagy nyomás hatására rápermetezik a festéket a karosszériára. Emiatt a festék részecskék a levegő nyomásának hatására nagy arányban visszapattannak a karosszéria felületéről és szétszóródnak. Ezzel szemben ez az innovatív technológia elektromosságot használ a festék permetezéséhez, ezért is nevezik elektrosztatikus porlasztásnak, vagyis a statikus elektromossággal feltöltött festék részecskék a jármű karosszériája felé irányítva vonják be a felületet. Ez az elektrosztatikus festés, amely nagyban csökkenti a szétszóródott festék részecskék számát, ami magasabb felhordási hatékonyságot garantál a fényező műhelyek számára.
Vizes bázisú festékekkel nemcsak környezetbarát módon fényezhető az autó, hanem alkalmazásukkal kiemelkedő eredményeket is elérhetünk. Pontos színkeverést, magas színstabilitást és optimális színfedést tesznek lehetővé. Legyen szó bármilyen felület festéséről, a vízbázisú festékek tökéletes megoldást kínálnak a professzionális és esztétikus végeredmény elérése érdekében, és ma már szinte az összes gyártó kínálatában megtalálhatók.Ezek a fényezési alapanyagok kiváló adottságokkal bírnak, remekül fednek, és ragyogó színekkel rendelkeznek, ezáltal lenyűgöző eredményt biztosítanak. Az elmúlt években egyre nagyobb a piaci részesedésük, mert zöldebbek és kevésbé károsak az egészségre, mint a hagyományos oldószerbázisú társaik. Ezek az alapanyagok megfelelnek a legmagasabb minőségi követelményeknek, könnyen felhordhatók, jó tapadással rendelkeznek, gyors a száradásuk és hosszú élettartam jellemzi őket. Ezenfelül magas UV-állóságot biztosítanak, és ellenállnak az az időjárás viszontagságainak, így biztosítva a hosszan tartó védelmet és fényességet.
Ennek a fejlesztés alatt álló festéktípusnak a titka az összetételében rejlik: a ciklodextrin az, ami kukoricakeményítőből készült festéket különlegessé teszi. A benne található apró gyűrű alakú molekulák gyöngyként vannak a mikroszkopikus műanyag szálakra felfűzve. Az így létrejövő festék hatalmas rugalmasságot biztosít. Ez miért olyan fontos? Mert a rugalmasságának köszönhetően könnyen kitölti az autó karosszériáján található karcolásokat. Alapelvét Japánban fejlesztették ki. Eddig azonban csak drága alapanyagok és mérgező oldószerek felhasználásával lehetett előállítani. A kukoricakeményítőből készült ciklodextrinek olcsók, és ezáltal megoldódni látszik az a probléma, hogy a tervezett gyártási folyamatban klímabarát termékek szerepeljenek, mindez természetesen párosul káros anyagok kibocsátásának minimalizálásával.
Az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások mellett a vásárlók is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fenntarthatóbb szemléletre. Az erőforrásokat kímélő módon alkalmazó karosszéria- és fényező műhelyek előnyt élvezhetnek azokkal szemben, ahol erre nem helyeznek megfelelő hangsúlyt. De a környezetkímélő szemlélet, a fenntartható fényezési technológiák, alapanyagok, festékek nem csak új és több ügyfelet vonzanak, hanem gazdaságilag is kifizetődik, hiszen pozitív hatással vannak a jövedelmezőségre.